1928 Terraconservan Cup
1928 Montcrabe | |
---|---|
Tournament details | |
Host country | Montcrabe |
Dates | 2–25 June 1928 |
Teams | 12 (from 3 confederations) |
Venue(s) | 1 (in 1 host city) |
The 1928 Terraconservan Cup (MONTCRABELANG: 1928 MONTCRABE TRANSLATION), was the inaugural Terraconservan Cup for men's national football teams, which took place between 2 and 25 June 1928 in Montcrabe.
The tournament involved 12 teams, 11 of which were invitees, along with the host nation, Montcrabe. A total of 36 matches in HOSTCITY occurred during the tournament.
Contents
Invited teams
CONFUSUR (8)
|
Ecros (7)
|
Ostlandet (1)
|
|
Team | Appearances |
---|---|
Atlántida | 0 (debut) |
Castilliano | 0 (debut) |
Creeperopolis | 0 (debut) |
El Salvador | 0 (debut) |
Entropan | 0 (debut) |
Jackson | 0 (debut) |
Karimun | 0 (debut) |
Kivu | 0 (debut) |
Lurjize | 0 (debut) |
Montcrabe | 0 (debut) |
Paleocacher | 0 (debut) |
Quebecshire | 0 (debut) |
Rakeo | 0 (debut) |
Salisford | 0 (debut) |
Tirol | 0 (debut) |
Tumland | 0 (debut) |
Final draw
Matchday | Dates | Matches |
---|---|---|
Matchday 1 | 4–7 June 1928 | 1 v 4, 2 v 3 |
Matchday 2 | 8–12 June 1928 | 1 v 3, 2 v 4 |
Matchday 3 | 13–16 June 1928 | 1 v 2, 3 v 4 |
Tournament
Group stage
Group A
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Salisford | 3 | 3 | 0 | 0 | 14 | 2 | +12 | 6 | Advance to knockout stage |
2 | Montcrabe (H) | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 4 | +5 | 4 | |
3 | Atlántida | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 13 | −9 | 2 | |
4 | El Salvador | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 10 | −8 | 0 |
Montcrabe | 2–0 | El Salvador |
---|---|---|
23' 24' |
Salisford | 5–1 | El Salvador |
---|---|---|
37' 38', 42' 43' 45' |
Bayarri Porxas 84' |
Atlántida | 3–1 | El Salvador |
---|---|---|
Noya Canton 35' Bouza Siquerios 63' Sotolongo Agar 79' |
Fontarnau Erill 18' |
Group B
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tirol | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 3 | +5 | 5 | Advance to knockout stage |
2 | Rakeo | 3 | 2 | 1 | 0 | 9 | 6 | +3 | 5 | |
3 | Karimun | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | −3 | 2 | |
4 | Quebecshire | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 6 | −5 | 0 |
Source: 1928 Terraconservan Cup Commission
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Tirol | 3–0 | Quebecshire |
---|---|---|
7', 32', 67' |
Referee: Francisco Bermúdez Muñoz (Creeperopolis)
Karimun | 1–0 | Quebecshire |
---|---|---|
84' |
Referee: Xerman Mira Basquez (Atlántida)
Tirol | 3–3 | Rakeo |
---|---|---|
32' 41' 85' |
8' 12' 42' |
Referee: Francisco Bermúdez Muñoz (Creeperopolis)
Karimun | 0–2 | Tirol |
---|---|---|
3' 25' |
Referee: Simó Lasalle Ramís (El Salvador)
Quebecshire | 1–2 | Rakeo |
---|---|---|
Boissonade 77' | 34', 84' (pen.) |
Referee: Juan Pérez Villanova (Creeperopolis)
Group C
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Castilliano | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 5 | Advance to knockout stage |
2 | Lurjize | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | −1 | 3 | |
3 | Paleocacher | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 3 | 0 | 2 | |
4 | Jackson | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 5 | −2 | 2 |
Source: 1928 Terraconservan Cup Commission
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Castilliano | 1–1 | Jackson |
---|---|---|
Fonts e Cerro 47' | 16' |
Castilliano | 3–1 | Lurjize |
---|---|---|
Lancóme e Maura 14' Martéu e Moléu 26' Ortega e Ortega 73' |
4' (pen.) |
Paleocacher | 3–1 | Jackson |
---|---|---|
3' 24' 85' |
14' |
Group D
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tumland | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 1 | +4 | 5 | Advance to knockout stage |
2 | Creeperopolis | 3 | 1 | 2 | 0 | 6 | 4 | +2 | 4 | |
3 | Kivu | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 6 | 0 | 3 | |
4 | Entropan | 3 | 0 | 0 | 3 | 4 | 10 | −6 | 0 |
Source: 1928 Terraconservan Cup Commission
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Tumland | 1–0 | Kivu |
---|---|---|
41' |
Referee: Seet Luoma (Groffenord)
Creeperopolis | 3–1 | Entropan |
---|---|---|
Rivas Velázquez 25' Enríquez Payés 32' Moreno Salinas 57' |
41' |
Referee: Bjorn Figurrson (Reykanes)
Tumland | 3–0 | Entropan |
---|---|---|
37' (o.g.) 65' 69' |
Referee: Seet Luoma (Groffenord)
Creeperopolis | 2–2 | Kivu |
---|---|---|
21' (o.g.) Suñer Jiménez 85' |
5' 57' |
Referee: Bjorn Figurrson (Reykanes)
Tumland | 1–1 | Creeperopolis |
---|---|---|
51' | Rivas Velázquez 52' |
Referee: Seet Luoma (Groffenord)
Knockout stage
Quarter-finals | Semi-finals | Final | ||||||||
18 June – Montcrabe City | ||||||||||
Salisford | 0 | |||||||||
21 June – Montcrabe City | ||||||||||
Creeperopolis | 3 | |||||||||
Creeperopolis | 2 | |||||||||
18 June – Montcrabe City | ||||||||||
Tirol | ||||||||||
Tirol (a.e.t.) | 3 | |||||||||
26 June – Montcrabe City | ||||||||||
Lurjize | 2 | |||||||||
Creeperopolis | ||||||||||
19 June – Montcrabe City | ||||||||||
Castilliano | 1 | |||||||||
22 June – Montcrabe City | ||||||||||
Rakeo | 0 | |||||||||
Castilliano | ||||||||||
19 June – Montcrabe City | ||||||||||
Tumland | Third place | |||||||||
Tumland | 3 | |||||||||
25 June – Montcrabe City | ||||||||||
Montcrabe | 1 | |||||||||
Tirol | ||||||||||
Quarterfinals
Salisford | 0–3 | Creeperopolis |
---|---|---|
Rivas Velázquez 9' Galván Molina 47', 74' |
Semifinals
Creeperopolis | 2–0 (a.e.t.) | Tirol |
---|---|---|
113' 119' |
Castilliano | 2–1 | Tumland |
---|---|---|
52' 87' |
69' |
Third-place match
Final
1928 Terraconservan Cup |
---|
Creeperopolis 1st title |
Statistics
Final rankings
Pos. | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Final results |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Creeperopolis | 10 | 9 | 0 | 1 | 19 | 9 | +10 | 18 | Champions |
2 | Salisford | 10 | 6 | 0 | 3 | 23 | 15 | +8 | 12 | Runners-up |
3 | Castilliano | 10 | 6 | 0 | 2 | 23 | 10 | +13 | 12 | Third place |
4 | Reia | 8 | 4 | 0 | 6 | 21 | 23 | –2 | 8 | Fourth place |
5 | Tirol | 8 | 3 | 1 | 4 | 17 | 17 | 0 | 7 | Eliminated in second group stage |
6 | Quebecshire | 8 | 3 | 1 | 4 | 12 | 17 | –5 | 7 | |
7 | Atlántida | 3 | 1 | 0 | 2 | 7 | 7 | 0 | 2 | Eliminated in first group stage |
8 | El Salvador | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 9 | –3 | 2 | |
9 | Montcrabe | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 7 | –3 | 2 | |
10 | Karimun | 3 | 0 | 1 | 2 | 5 | 11 | –6 | 1 | |
11 | Greater Sacramento | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 9 | –6 | 1 | |
12 | Rakeo | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 9 | –6 | 0 |