1944 Terraconservan Cup
1944 Monsilva | |
---|---|
Tournament details | |
Host country | Monsilva |
Dates | 11–25 June 1944 |
Teams | 12 (from 3 confederations) |
Venue(s) | 4 (in 4 host cities) |
Final positions | |
Champions | Tirol (1st title) |
Runners-up | Paleocacher |
Third place | Salisford |
Fourth place | Rakeo |
Tournament statistics | |
Matches played | 22 |
Goals scored | 55 (2.5 per match) |
The 1944 Terraconservan Cup was the fifth edition of the Terraconservan Cup, the quadrennial international football championship for senior men's national teams. It took place in June 1944.
Contents
Qualified teams
CONFUSUR (4)
|
Ecros (8)
|
Ostlandet (4)
|
|
Team | Appearances | Last appearance | Previous best performance |
---|---|---|---|
Castilliano | 4 | 1940 | Runners-up 1936 |
Montcrabe | 4 | 1940 | Fourth place 1932 |
Greater Sacramento | 3 | 1940 | Group stage (11th) 1940 |
Karimun | 3 | 1936 | Quarterfinals (6th) 1932 |
Groffenord | 3 | 1940 | Fourth place 1940 |
New Gandor | 1 | 1940 | Quarterfinals (8th) 1940 |
Paleocacher | 3 | 1940 | Champions 1932, 1936 |
Quebecshire | 4 | 1940 | Second group stage (6th) 1928 |
Rakeo | 3 | 1940 | Group stage (9th) 1932 |
Reia | 3 | 1936 | Fourth place 1928 |
Salisford | 4 | 1940 | Champions 1940 |
Tirol | 4 | 1940 | Runners-up 1932, 1940 |
Final draw
Seeding
|
|
|
|
Draw results
|
|
|
|
Tournament
Group stage
Tiebreakers
The following criteria were issued by the Terraconservan Cup for breaking ties:
- Points obtained in all group matches (two points for a win, one for a draw, none for a defeat);
- Goal difference in all group matches;
- Number of goals scored in all group matches;
- Points obtained in the match played between the teams in question;
- Goal difference in the match played between the teams in question;
- Drawing of lots
Group A
Pos. | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Castilliano (H, A) | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 4 | Advances to knockout stage |
2. | Rakeo (A) | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | –1 | 2 | |
3. | Groffenord (E) | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | –2 | 0 |
(A) Advances to further round; (E) Eliminated
Castilliano | 2–0 | Rakeo |
---|---|---|
19', 27' |
Groffenord | 1–2 | Rakeo |
---|---|---|
39' | 53', 70' |
Castilliano | 2–1 | Groffenord |
---|---|---|
35', 60' | 47' |
Group B
Pos. | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | New Gandor (A) | 3 | 2 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 4 | Advances to knockout stage |
2. | Montcrabe (A) | 2 | 1 | 0 | 1 | 7 | 5 | +2 | 2 | |
3. | Greater Sacramento (E) | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 7 | –5 | 0 |
(A) Advances to further round; (E) Eliminated
New Gandor | 2–0 | Greater Sacramento |
---|---|---|
6', 52' |
Montcrabe | 5–2 | Greater Sacramento |
---|---|---|
16', 30', 35', 59', 66' | 4', 81' |
New Gandor | 3–2 | Montcrabe |
---|---|---|
2', 37', 60' | 67', 74' |
Group C
Pos. | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Tirol (A) | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | Advances to knockout stage |
2. | Paleocacher (A) | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | |
3. | Quebecshire (E) | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | –2 | 0 |
(A) Advances to further round; (E) Eliminated
Quebecshire | 1–2 | Tirol |
---|---|---|
14' | 59', 61' |
Paleocacher | 0–1 | Tirol |
---|---|---|
57' |
Group D
Pos. | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Salisford (A) | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 4 | Advances to knockout stage |
2. | Reia (A) | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 | 4 | +2 | 2 | |
3. | Karimun (E) | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 7 | –5 | 0 |
(A) Advances to further round; (E) Eliminated
Knockout stage
Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||
18 June – Chalatenango | ||||||||||
Castilliano | 2 | |||||||||
21 June – Chalatenango | ||||||||||
Reia | 0 | |||||||||
Castilliano | 1 | |||||||||
18 June – Santa María | ||||||||||
Paleocacher | 2 | |||||||||
New Gandor | 0 | |||||||||
25 June – Chalatenango | ||||||||||
Paleocacher | 2 | |||||||||
Paleocacher | 0 | |||||||||
19 June – Sonsonate | ||||||||||
Tirol | 1 | |||||||||
Tirol | 1 | |||||||||
22 June – Sonsonate | ||||||||||
Montcrabe | 0 | |||||||||
Tirol | 2 | |||||||||
19 June – San Pablo | ||||||||||
Rakeo | 1 | Third Place | ||||||||
Salisford | 0 | |||||||||
24 June – Santa María | ||||||||||
Rakeo | 2 | |||||||||
Castilliano | 1 | |||||||||
Rakeo | 0 | |||||||||
Quarterfinals
Castilliano | 2–0 | Reia |
---|---|---|
37', 40' |
New Gandor | 0–2 | Paleocacher |
---|---|---|
10', 62' |
Semifinals
Castilliano | 1–2 | Paleocacher |
---|---|---|
34' | 25', 26' |
Third-place match
Castilliano | 1–0 | Rakeo |
---|---|---|
52' |
Final
Paleocacher | 0–1 | Tirol |
---|---|---|
31' |
1944 Terraconservan Cup |
---|
Tirol 1st title |
Statistics
Final rankings
Pos. | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Final results |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tirol | 5 | 5 | 0 | 0 | 7 | 2 | +5 | 10 | Champions |
2 | Paleocacher | 5 | 3 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 | 7 | Runners-up |
3 | Castilliano | 5 | 4 | 0 | 1 | 8 | 3 | +5 | 8 | Third place |
4 | Rakeo | 5 | 3 | 0 | 2 | 5 | 6 | –1 | 6 | Fourth place |
5 | Salisford | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 | 0 | Eliminated in quarterfinals |
6 | Montcrabe | 3 | 1 | 0 | 2 | 7 | 5 | +2 | 2 | |
7 | Reia | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 4 | +2 | 2 | |
8 | New Gandor | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 4 | |
9 | Groffenord | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | –2 | 0 | Eliminated in group stage |
10 | Quebecshire | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | –2 | 0 | |
11 | Karimun | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 7 | –5 | 0 | |
12 | Greater Sacramento | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 7 | –5 | 0 |