2019 OFL Continental Cup
Jump to navigation
Jump to search
2019 Baltanla | |
---|---|
Tournament details | |
Host country | Baltanla |
Dates | 2019 |
Teams | 16 (from 1 confederation) |
Venue(s) | 5 (in 4 host cities) |
Final positions | |
Champions | Paleocacher (3rd title) |
Runners-up | Ajakanistan |
Third place | Uulgadzar |
Fourth place | Monsilva |
Tournament statistics | |
Matches played | 32 |
Goals scored | 104 (3.25 per match) |
The 2019 OFL Continental Cup was the fourteenth edition of the OFL Continental Cup, the quadrennial international men's football championship of Ostlandet organized by the OFL.
Contents
Participating teams
- Ajakanistan
- Akvarelusus
- Baltanla (hosts)
- Kernev
- Gjorka
- Storosnova
- Syntsi
- Monsilva (defending champions)
- New Gandor
- Paleocacher
- Rakhman
- Uulgadzar
- Zloveshchiy
- Dontalamh
- Placeholder 2
- Placeholder 3
Tournament
Tiebreakers
The ranking of teams in the group stage was determined as follows:
- Points obtained in all group matches (three points for a win, one for a draw, none for a defeat);
- Goal difference in all group matches;
- Number of goals scored in all group matches;
- Number of goals scored in the matches played between the teams in question;
- Drawing of lots
Group stage
Group A
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Paleocacher | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 2 | +7 | 9 | Advance to knockout stage |
2 | Baltanla (H) | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 6 | |
3 | New Gandor | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 6 | 0 | 3 | |
4 | Placeholder 2 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 9 | −8 | 0 |
Updated to match(es) played on 2019. Source: https://ofl.pal/cc/results/2019
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Rules for classification: Group stage tiebreakers
(H) Host
Paleocacher | 4–1 | Placeholder 2 |
---|---|---|
25', 49', 65', 87' | 22' |
Baltanla | 3–2 | New Gandor |
---|---|---|
23', 54', 89' | 16', 30' |
Baltanla | 2–0 | Placeholder 2 |
---|---|---|
40', 78' |
Paleocacher | 3–1 | New Gandor |
---|---|---|
21', 43', 87' | 49' |
New Gandor | 3–0 | Placeholder 2 |
---|---|---|
12', 49', 50' |
Paleocacher | 2–0 | Baltanla |
---|---|---|
23', 56' |
Group B
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ajakanistan | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 1 | +5 | 7 | Advance to knockout stage |
2 | Gjorka | 3 | 1 | 2 | 0 | 7 | 3 | +4 | 5 | |
3 | Syntsi | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | −1 | 4 | |
4 | Placeholder 3 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 8 | −8 | 0 |
Updated to match(es) played on 2019. Source: https://ofl.pal/cc/results/2019
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Ajakanistan | 2–0 | Placeholder 3 |
---|---|---|
32', 77' |
Gjorka | 1–1 | Ajakanistan |
---|---|---|
45' | 69' |
Syntsi | 2–0 | Placeholder 3 |
---|---|---|
12', 80' |
Gjorka | 4–0 | Placeholder 3 |
---|---|---|
12', 39', 56', 70' |
Ajakanistan | 3–0 | Syntsi |
---|---|---|
23', 46', 89' |
Group C
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Uulgadzar | 3 | 3 | 0 | 0 | 11 | 2 | +9 | 9 | Advance to knockout stage |
2 | Rakhman | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 3 | −1 | 3 | |
3 | Akvarelusus | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 7 | −2 | 3 | |
4 | Dontalamh | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 9 | −6 | 3 |
Updated to match(es) played on 2019. Source: https://ofl.pal/cc/results/2019
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Rakhman | 2–0 | Akvarelusus |
---|---|---|
23', 56' |
Uulgadzar | 4–1 | Akvarelusus |
---|---|---|
12', 30', 46', 78' | 24' |
Akvarelusus | 4–1 | Dontalamh |
---|---|---|
12', 34', 56', 87' | 23' |
Group D
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Monsilva | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 9 | Advance to knockout stage |
2 | Storosnova | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 1 | +2 | 6 | |
3 | Zloveshchiy | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | −1 | 3 | |
4 | Kernev | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 8 | −7 | 0 |
Updated to match(es) played on 2019. Source: https://ofl.pal/cc/results/2019
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Monsilva | 1–0 | Storosnova |
---|---|---|
64' |
Zloveshchiy | 3–0 | Kernev |
---|---|---|
19', 34', 76' |
Storosnova | 1–0 | Zloveshchiy |
---|---|---|
10' |
Storosnova | 2–0 | Kernev |
---|---|---|
12', 49' |
Monsilva | 3–0 | Zloveshchiy |
---|---|---|
29', 48', 67' |
Knockout stage
Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||
2 July – TBD | ||||||||||
Uulgadzar | 2 | |||||||||
4 July – TBD | ||||||||||
Rakhman | 0 | |||||||||
Uulgadzar | 1 | |||||||||
2 July – TBD | ||||||||||
Ajakanistan | 2 | |||||||||
Ajakanistan | 4 | |||||||||
7 July – TBD | ||||||||||
Storosnova | 2 | |||||||||
Ajakanistan | 3 | |||||||||
3 July – TBD | ||||||||||
Paleocacher | 4 | |||||||||
Paleocacher | 1 | |||||||||
5 July – TBD | ||||||||||
Gjorka | 0 | |||||||||
Paleocacher | 4 | |||||||||
3 July – TBD | ||||||||||
Monsilva | 2 | Third-place match | ||||||||
Monsilva | 1 | |||||||||
6 July – TBD | ||||||||||
Baltanla | 0 | |||||||||
Uulgadzar | 3 | |||||||||
Monsilva | 2 | |||||||||
Quarterfinals
Ajakanistan | 4–2 | Storosnova |
---|---|---|
23', 47', 76', 89' | 17', 60' |
Paleocacher | 1–0 | Gjorka |
---|---|---|
10' |
Semifinals
Ajakanistan | 2–1 | Uulgadzar |
---|---|---|
24', 56' | 78' |
Paleocacher | 4–2 (a.e.t.) | Monsilva |
---|---|---|
47', 65', 96', 103' | 35', 78' |
Third-place match
Final
Paleocacher | 4–3 | Ajakanistan |
---|---|---|
12', 34', 56', 78' | 36', 67', 80' |
2019 OFL Continental Cup |
---|
Paleocacher Third title |